14 Август, 2020
0.0204

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2019

Силни земјотреси денеска имаше во три земји, Аргентина, Мексико и Гватемала. 

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во мексиканската сојузна држава Чиапас и во делови од Гватемала.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 90 километри од брегот на Мексико, на длабочина од 60 километри. На околу 280 километри од епицентарот на земјотресот се наоѓа главниот град на Гватемала, Гватемала Сити.

По земјотресот не е објавено предупредување за појава на цунами.

Земјотрес од 5,8 степени ја погоди централна Аргентина, а уште нема информации за повредените или направената материјална штета.  Епицентарот на земјотресот бил на 63 километри југозападно од градот Сан Луис, на длабочина од 10 километри.

Земјотресот е почувствуван во провинциите Сан Луис, Мендоза и Сан Хуан.


Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома