19 Јануари, 2020
0.0391

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2019

Силни земјотреси денеска имаше во три земји, Аргентина, Мексико и Гватемала. 

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во мексиканската сојузна држава Чиапас и во делови од Гватемала.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 90 километри од брегот на Мексико, на длабочина од 60 километри. На околу 280 километри од епицентарот на земјотресот се наоѓа главниот град на Гватемала, Гватемала Сити.

По земјотресот не е објавено предупредување за појава на цунами.

Земјотрес од 5,8 степени ја погоди централна Аргентина, а уште нема информации за повредените или направената материјална штета.  Епицентарот на земјотресот бил на 63 километри југозападно од градот Сан Луис, на длабочина од 10 километри.

Земјотресот е почувствуван во провинциите Сан Луис, Мендоза и Сан Хуан.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Силни земјотреси погодија две земји во светот