22 Ноември, 2019
0.0179

(ВИДЕО) Собир на СПЦ во Подгорица поради црковиот имот

Објавено во: Балкан 15 Јуни, 2019

На платото пред Соброниот храм на Христовото воскресение во Подгорица започна народниот собир на СПЦ, кој би требало да биде уште еден вид протест против спорниот закон, зад кој стои црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Со овој закон се овозможува земање на имот на СПЦ во Црна Гора. Српскиот претседател Александар Вучиќ ја коментираше реакцијата на официјална Подгорица на неговата „молба“, тамошните власти да не го поддржат предложениот закон за слобода на вероисповед, оценувајќи дека е „изненаден од реакцијата на Владата на Црна Гора, бидејќи на ниту еден начин не се мешал во нивните внатрешни работи“ и дека не ги „советувал“, како што тие тврдат.

Црногорската Влада експресно одговори дека не дозволува никој да и се меша во внатрешните работи.

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ оцени дека рекацијата на Владата на Црна Гора е „избрзана“ и „непримерна“.

Српските медиуми пишуваат дека црногорската полиција запрела автобуси со луѓе кои сакале да одат на собири. 


Можеби ќе ве интересира

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески