26 Април, 2019
0.0224

(ВИДЕО) ТИРАНА ГОРИ: Демонстрантите спречени да го пробијат полицискиот кордон

Објавено во: Балкан 21 Март, 2019

Во Тирана денеска повторно се судрија демонтрантите со полицијата на шесттиот антивладин протест пред зградата на парламентот.

Демонстрантите се обидоа да го пробијат полицискиот кордон, а кога во тоа се спречени тие припадниците на полицијата ги гаѓале со шишиња и други предмети.

Инаку, прв пат на чело на овој опозиционен проетст не е присутен лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша, па екс премиерот Сали Бериша е дочекан со овации, а многумина чекале да направат селфи со него.


Ова е шестиот антивладин протест кој се случува во истовреме додека се одржува пленарна седница, па полицијата е поучена од претходните инциденти, и презедени се мерки за да не се повторат.

Пред зградата на парламентот вообичаено се поставени железни огради да се оневозможи евентуален обид на демонстрантите да влезат во таа зграда.

Опозицијата бара оставка од премиерот Еди Рама, формирање на преодна влада која би спровела фер и демократски избори.


Foto: Screenshot


Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите