05 Март, 2021
0.0254

ВИРУСОЛОГОТ АЛЕКСАНДРОВА: Голема е ефикасноста против Ковид-19 ако првата доза се прими од Фајзер, а втората од АстраЗенека

Објавено во: Балкан 20 Февруари, 2021

Досега се пријавени околу 15.000 мутации во коронавирусот, вели за бугарската Нова ТВ вирусологот проф. Д-р. Радостина Александрова.

Таа посочи дека на секоја прва средба со вирусот, телото активира вроден имунолошки одговор.

Според неа, вирусите имаат механизми кои можат да ја заобиколат оваа заштита, а адаптивниот имунолошки одговор произведува антитела кои спречуваат вирусот да ги инфицира клетките, а тие пак можат да ги препознаат веќе заразените клетки и да ги уништат, што е клеточен имунолошки одговор.

Д-р. Александрова вели дека нема причина и бремените жени да ја примаат вакцината на Фајзер, додека за вакцината на АстраЗенека смета дека е ефекасна и за останатата популација која не е во онаа рамка на возраст од 18 до 55 години.

Заклучува и дека дека единечна доза од Фајзер во комбинација со една од АстраЗенека произведува многу добар клеточен имунолошки одговор и тоа како што вели се покажало во досегашните експерименти врз животни.


Можеби ќе ве интересира

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени