25 Јуни, 2022
0.0290

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

Објавено во: Економија 27 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Српската влада усвои уредба за ограничување на малопродажната цена на кристалниот шеќер за сите пакувања. Границата за килограм останува 89,99 динари. Исто така, Владата на Србија донесе одлука за привремена забрана за извоз на дрвни сортименти од важно значење за Република Србија. 

Владата на Република Србија на денешната седница ја усвои изменетата Уредба за ограничување на цената на основните прехранбени производи со која се ограничува малопродажната цена на кристалниот шеќер за сите пакувања. МВР ќе ги интензивира и активностите за спречување на нелегалниот извоз на шеќер

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин посочи дека припадниците на полицијата ќе вложат максимални напори и капацитети за доследно спроведување и почитување на донесената Уредба за ограничување на цената на основните прехранбени производи, со која се ограничува малопродажната цена на кристалниот шеќер за сите пакувања. .

„Регулативата е донесена со цел да се заштити пазарот, а поради остриот скок на цената на кристалниот шеќер во поголеми пакувања, имајќи предвид дека е ограничена само цената на еден килограм. Поради големата ценовна разлика, побарувачката за пакувања од еден килограм е зголемен во малопродажните места“, се вели во соопштението.

Регулативата предвидува дека трговците на големо мора да дистрибуираат кристален шеќер до трговците во рок од 15 дена.

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации соопшти дека е ограничена и максималната продажна цена на кристалот шеќер, во пакувања од еден килограм, пет килограми и 10 килограми, која не смее да надмине 73,00 динари за килограм, а максималната производна цена на кристалот. шеќер за сите други пакувања кој не смее да надмине 81,00 динари за килограм.

Исто така, Владата на Србија донесе одлука за привремена забрана за извоз на дрвни сортименти.

„Поради зголемениот извоз во претходните години и зголемената побарувачка на овој вид гориво на светскиот пазар, недостигот од овие асортимани најмногу ги погоди производителите на пелети и огревно дрво“, наведуваат од Владата.

Привремената забрана за извоз е ограничена на 60 дена.


Можеби ќе ве интересира

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра