07 Декември, 2022
0.0270

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Објавено во: Економија 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Владата на една од последните седници донела одлука за набавка на централа која работи на дизел гориво и со можност од 25 мегавати треба да произведува електрична енергија.

Виктор Андонов, советникот за енергетика на Владата, на денешната прес-конференција на прашање испратено од „Фактор“ потврди дека АД ЕСМ е задолжен да ја спроведе набавката.

- Пристигнуваат најразлични понуди за зголемување на домашното производство на електрична енергија. Иницијативата е да се зголеми производството преку такви постројки, бидејќи постојат такви кои може да се инсталираат многу брзо. ЕСМ е задолжена да ги направи сите потребни економски и технички анализи и да презентира пред Владата кои се опциите за набавката на конкретната електрана. Веднаш по изработката на сите податоци, јавноста ќе биде информирана за деталите, рече Андонов.

Според претходните најави на Зоран Димитровски, заменик-министерот за локална самоуправа, централата би била мобилна и трошоците за работа би биле прифатливи.

А.К.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go