14 Јули, 2020
0.0366

Владата нема да дава дозволи за работа во текстилната и кожарската индустрија во Штип

Објавено во: Економија 04 Јуни, 2020

Благој Бочварски, градоначалникот на Штип, информира дека Владата донела акт за официјално затворање на текстилните и кожарските капацитети во градот за време на празничниот продолжен викенд додека трае карантинот во градот.

Ваквата одлука Владата ја донесе на барање на градоначалникот, по информацијата дека луѓе поради страв да не ја изгубат работата во оваа дејност, не кажуваат дека имаат позитивен на вирусот во најблиското семејство.

„Поради ова, за да го заштитиме здравјето на граѓаните и вработените поднесовме барање Владата целосно да го забрани работењето на кожарската и текстилната индустрија. Главниот кризен штаб го прифати барањето. Издавање на дозволи за работа за време на овој викенд на подрачјето на Штип ќе бидат целосно забранети“, рече Бочварски.

За ова, вели Бочварски, информирани се инспекторатите, како и работодавачите да не ги повикуваат на работа ангажираните во конфекциите и кожарите.

„До сега не беа целосно затворени затоа што не носам јас таква одлука, оваа пандемија трае речиси веќе долгоп време и се заканува крах на економијата, што би значело отпуштање на над 7.000 работници кои би останале  без егзистенција“, рече Бочварски.

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат