23 Март, 2018
0.0600

Во 2018 година ќе има 20 силни земјотреси?

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2017

Идната година можни се силни земјотреси во целиот свет поради периодично успорување на ротацијата на Земјата. 

За оваа опасност предупредуваат научници. На годишна средба на Американското геолошко здружение, Ребека Бендик од Универзитетот Монатана и Роџер Билам од Универзитетот Колорадо ги објаснија тие ставови дека мали промени во брзината на вртењето на Земјата може да предизвикаат големи промени на планетата и да направат поместувања на тектонските плочи.

Во почетокот на 2018 година може има 20 силни земјотреси. 

Најголемо влијание ќе се почувствува во екваторијалните региони каде живеат околу милијарда луѓе.

„Корелацијата меѓу вртењето на Земјата и сеизмичката активност е силна и укажува дека ќе има зголемен број земјотреси во следната година“- изјави Билам за Гардијан.

Научниците ги анализирале сите земјотреси со јачина над 7 по Рихтер во изминатиот век. Тие укажуваат дека постојат пет периоди на зголемена сеизмичка активност што се случува во интервал од околу 32 години.

Земјотресите кои се случија во Мексико, Иран и во Ирак ќе бидат следени од многу посилни земјотреси следната година.

Можеби ќе ве интересира

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче