12 Декември, 2019
0.0168

Возачи од денес ќе точите горива по повисоки цени

Објавено во: Економија 16 Јули, 2019

Цената на бензините да бидат повисоки за 1,5 денари, а цената на Дизелот и Екстра лесното гориво да поскапат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Од ноќеска по полоќ возачите полнат горива по нови цени и тоа,безнинот ЕУРОСУПЕР БС – 95 го точат по 70,50 денари за еден литар, додека ЕУРОСУПЕР БС- 98 го полнат по цена од 72,50 денари за литар.

И дизелот е со нова повисока цена, тој се продава по цена од 62 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство за 51,50 денари за еден литар.

И цената на мазутот од ноќеска по полноќ со нова цена, се продава за 36,081 денар.

Инаку, минатата недела бензините поскапеа за половина денар, а дизелот се намали за половина денар.


Можеби ќе ве интересира

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу Македонија и Бугарија

Формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу Македонија и Бугарија

УТРИНСКИ ФОКУС: Кои прилепски фирми ги прават најголемите пари

УТРИНСКИ ФОКУС: Кои прилепски фирми ги прават најголемите пари

Во Пробиштип денес се отвора инвестиција од 15 милиони евра

Во Пробиштип денес се отвора инвестиција од 15 милиони евра

Кој е најербап во Прилеп?

Кој е најербап во Прилеп?

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

Уште пред да влезе во сила, Законот за пазарџии заврши „неславно“

Уште пред да влезе во сила, Законот за пазарџии заврши „неславно“

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари