21 Септември, 2023
0.0248

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЛИДЛ ИЗБИЈА НА ПРВО МЕСТО - еве колкави плати земаат во другите синџири маркети во Хрватска

Објавено во: Економија 03 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Во секторот трговија на мало во Хрватска, просечната нето плата минатата година изнесуваше 6.269 куни (832 евра), а повеќето од водечките трговски синџири беа над просекот. Лидл го зазеде првото место со просечна плата од 11.557 куни (1.534 евра), туркајќи го долгогодишниот лидер dm. Минатата година просечната плата во Лидл скокна за 20,3 отсто, што значително ја надмина стапката на инфлација, додека просечната за вработените во ДМ се зголеми на 1.481 евра.

Кауфланд, Метро и Милер се издвојуваат со релативно високите плати, но овие трговци не ги приспособуваа платите на растот на инфлацијата, а приходите на нивните работници паднаа во реални услови. Во исто време, најголем реален пад забележал Милер, каде просечната плата номинално пораснала за само 3,5 отсто, пишува Тпортал.

Просечната плата на работниците во Студенац скокна најмногу, речиси 22 отсто, на 6.563 куни (871 евра), со што овој малопродажен синџир е над просекот. Во тој опсег е и Плодин, со просечно зголемување на платата од 11,5 отсто.

Најслабо платени се работниците на Тиско, чија просечна плата изнесувала 5.304 куни или 704 евра, додека просечната плата во Конзум е само малку повисока - 744 евра, односно 5.607 куни, пишува тпортал.

Извор: Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Кои народи во ЕУ имаат најдолга работна недела?

Кои народи во ЕУ имаат најдолга работна недела?