21 Септември, 2021
0.0227

Вучиќ им одговори на Хрватите и Бошњаците за Тесла и за Сребреница

Објавено во: Балкан 25 Јули, 2021

Српскиот претседател Александар Вучиќ за Тв Пинк одговори на актуелни прашања и спорови кои ги имаат со Хрватите и Бошњаците. 

За тоа дали секој Србин што не се согласува со терминот геноцид за Сребреница треба да биде на потерница на Интерпол, Вучиќ одговори дека со Бошњаците треба да се градат пријателски односи, пренесува Телеграф.

Мораме да разговараме и да се почитуваме, а не едни на други да забодуваме нож во грб. Мора да отвориме дијалог оти ние го споделуваме просторот со Бошњаците“, рече Вучиќ.

Вучиќ одговори и на прашање поврзано со научникот Никола Тесла кој Хрватска планира да го стави на банкноти.

Никола Тесла е Американец со српско потекло. Тој е човек чиешто семејство е убиено затоа што му припаѓало на српскиот род“, изјави тој.

За односите со Хрватска, Вучиќ рече дека нему му е важно сочувувањето на границите.

„За првпат нашиот БДП е поголем од хрватскиот. Тоа е успех на Србија и јас ја разбирам нивната потреба да на омаловажат Србија оти ние растеме“, додаде Вучиќ. 

Во последно време се вжештија односите на релација Србија - БиХ и Србија - Хрватска. 

Се појави видео во кое Сојузот на независни социјалдемократи на Милорад Додик повикува на одбрана на Република Српска. 

Брус Ли има повеќе врски со Србија од Никола Тесла, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. 

Вели дека Србија може да го именува аеродромот во Белград по Брус Ли, бидејќи, како што рече, тој има врски со Србија, како и со Тесла.

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда