24 Септември, 2020
0.1306

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска обелодени дека е во преговори со една држава од каде ќе пристигне вакцината против вирусот корона. Открива дека во таа држава вакцината веќе се аплицира на населението.

-Ние сме во разговори со една земја, каде што тестирањето е веќе завршено и веќе се имунизира загрозеното насление. Се надеваме дека пред крајот на оваа година, можеме да ја имаме таа вакцина, што би претставувало спас за Србија како целина, и за економијата и за целата земја.

Верувам дека во наредните три или четири дена ќе ги решиме жариштата. И дека ќе го намалиме бројот на заразени лица. Мора да го забрзаме ова одложување на тестовите, рече тој.

Десетици вакцини против коронавирус се развиваат низ целиот свет.

Во средата Кризниот штаб донесе нови мерки, задолжително носење маски на отворено и забрана за собири. Носењето на маската надвор во услови кога не е можно да се обезбеди безбедно растојание, како и забраната за собирање повеќе од десет лица, ќе стапат на сила од петок. Во Белград, уште две здравствени установи стануваат Ковид-центри.


Можеби ќе ве интересира

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос