11 Мај, 2021
0.0219

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

Објавено во: Балкан 09 Јули, 2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово замина во Париз и им порача на граѓаните на Србија дека државата ќе го заштити мирот и ги замоли да не се спротивставуваат на „тепачите“, по насилните протести кои траат две вечери по ред во Белград, а вчера имаше исти такви и во Нови Сад.

„Драги граѓани, ви ветив дека ќе можеме да го заштитиме мирот и стабилноста и покрај криминалните хулигански насилни напади од кои сите сме шокирани“, рече Вучиќ во летот за Париз, каде што денес ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон.

Спксиот претседател додаде дека „ние сме шокирани затоа што во Нови Сад во 1941 година, кога фашистичките единици на Хорти извршија инвазија, тие не ја оштетија фасадата на зградата на Градското собрание, а тоа го сторија некои луѓе минатата вечер“

"Само што ги замолувам сите наши луѓе во Белград, Нови Сад и другите градови да не се спротивставуваат на тепачите. Ние ќе го сториме тоа како држава. А сега јас летам за Париз и дозволете ми да се борам за нашата земја“, рече Вучиќ во снимка од летот објавена на Инстаграм.


Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест