26 Јули, 2021
0.0183

Вулин со изјавата за „српски свет“ поттикна реакции во регионот

Објавено во: Балкан 20 Јули, 2021

Балканот го вознемири изјавата на српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин за обединување на „српскиот свет“. 

На собирот по повод 13-годишнината од Социјалистичкото движење, Вулин изјави дека задача на оваа генерација политичари е да создадат српски свет, да ги обединат Србите каде и да живеат. Понатаму тој прецизираше дека за „создавањето на српскиот свет“ потребно е Србија да биде економски успешна, добро раководена и „да има војска што ќе може да ги спаси и неа и Србите каде и да живеат“.

„Официјалната политика е дека границите на Србија се неповредливи, а Белград не се занимава со туѓи граници“, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Претседателот на Партијата за демократска акција (СДА), Бакир Изетбеговиќ, изјави денеска дека „Српскиот свет“ е друго име за „Голема Србија“ и дека очекува српскиот претседател Александар Вучиќ да не дозволи такви изјави на српски претставници.

Изетбеговиќ оцени дека изјавите за создавање на „српскиот свет“ треба да ги освестат Бошњаците, кои, како што рече, „работат на тоа да бидат посилни, повнимателни и никогаш да не дозволат слабост што ќе поттикне агресија“.

Тој вели дека „вистината за тоа што се случи не смее да се релативизира“ и дека „маченичката крв и вистина ќе ја спасат БиХ од повеќекратни обиди за создавање„ српски светови и поделби во Босна и Херцеговина.

Најновите настапи на високи српски функционери, особено на министерот за внатрешни работи Александар Вулин, се повеќе ја изолираат Србија од регионот и ја оддалечуваат од посакуваната цел – членство во ЕУ, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права, пренесе Н1.

Организацијата смета дека вчерашното одбележување на 13-годишнината од основањето на Движењето на социјалистите (ПС) на Александар Вулин „очигледно беше еден од првите предизборни митинзи за претседателските избори следната година”.

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција