24 Јули, 2019
0.0192

За тоа кои земји го блокираа стартот на преговорите детали открива „Ле Монд“

Објавено во: Македонија 20 Јуни, 2019

Парискиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се земјите кои го блокирале почетокот на преговорите за членство во ЕУ за Албанија и Северна Македонија, за време на министерскиот состанок во Луксембург.

Овие три земји во Луксембург не се согласиле за решение кое за нив би било премногу симболично доколку се одобреле преговори за пристапување за двете балкански земји.

Весникот наведува дека прашањето за проширување на ЕУ останува предмет на поделба меѓу земјите-членки, а тие повторно ќе разговараат за можна одлука во октомври.

„Фактот дека германскиот Бундестаг уште не одлучил по препораката на Европската комисија за преговори со Скопје и Тирана, е добар изговор за колебливите земји-членки да не донесат одлука“, додава францускиот весник.

Како што се наведува, холандскиот Парламент ја отфрлил идејата за каква било одлука за Албанија во 2019 година.

Кога станува збор за Франција, нејзината позиција е дека нема да има проширувања без претходна подлабока интеграција внатре во ЕУ блокот.

Се додава и дека ова прашање бара едногласност на сите 28 членки на Унијата.

Можеби ќе ве интересира

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?