29 Мај, 2024
0.0303

„За заедничка Македонија“ бараат попис и нови избори

Објавено во: Македонија 04 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Голем број граѓани попладнево повторно излегоа на протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“. 

Организирање нови избори и спроведување попис побараа учесниците. 

Ова е 37-ми ден по ред како граѓани протестираат во Скопје и други градови во Македонија, за отфрлање на Тиранска платформа. За оваа платформа велат дека води кон воведување на двојазичност и федерализација на државата. 

„Нашето излегување на улица значи дека сè уште нема Тиранска влада. Нема ниту претседател на Собраниeто кој не се откажал од тиранската платформа. Во Македонија ќе има влада која ќе работи по програма гласана на избори. Ако сака да работи по платформа која ја нема во програмата, тогаш треба да се оди на избори“- вели Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“.

Тој рече дека нема да дозволат на никој да направи промена на државното знаме кое се истакнува на сите празници. 

Можеби ќе ве интересира

„ВО ОВОЈ МАНДАТ ИМА 78 ОДЛУКИ СО КОИ СЕ УКИНУВААТ ЗАКОНИ“: еве што кажа Кацарска за својот мандат како претседател на Уставен суд

„ВО ОВОЈ МАНДАТ ИМА 78 ОДЛУКИ СО КОИ СЕ УКИНУВААТ ЗАКОНИ“: еве што кажа Кацарска за својот мандат како претседател на Уставен суд

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

„МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ПОТОА СЛЕДАТ ДРУГИТЕ“: Костадиновска Стојчева вели дека Гаши го прекршил духот на мултиетничноста

„МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ПОТОА СЛЕДАТ ДРУГИТЕ“: Костадиновска Стојчева вели дека Гаши го прекршил духот на мултиетничноста

Иџет Мемети не дојде на седница по отворената истрага, колегите му порачаа така да продолжи

Иџет Мемети не дојде на седница по отворената истрага, колегите му порачаа така да продолжи

МАКЕДОНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА ПРЕГАЗИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ИТАЛИЈА: Бил дел од криминална група

МАКЕДОНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА ПРЕГАЗИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ИТАЛИЈА: Бил дел од криминална група

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција