15 Ноември, 2019
0.0176

Заев даде коментар за оставката на Петар Атанасов

Објавено во: Македонија 26 Јуни, 2019

Премиерот Зоран Заев на прашањето во интервју на Сител, како ја коментира оставката на Петар Атанасов само еден ден по објавената реконструкција на Владата, рече тоа за него тоа се лични ставови. 

Заев рече дека му е жал поради тоа што Атанасов на ваков начин си поднел оставка, и истакна дека тоа го сторил поради тоа што не бил назначен за министер за образование.

„Тој неколкукратно доаѓаше кај мене и бараше да стане министер за образование. Велеше ако не ми дадете да бидам министер ќе си дадам оставка. Океј, секој не може да биде министер, некојпат и околностите се такви некој да не може да биде министер“ – рече Заев.

Петар Атанасов поднесе оставка од местото заменик министер за образование. Тој со јавно писмо се обрати до премиерот Заев, а си поднесе оставка поради неможност да ги оствари најавените реформи. 

Можеби ќе ве интересира

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска