15 Декември, 2019
0.0173

Заев и Анѓушев бараа инвеститори во Виена

Објавено во: Економија 16 Октомври, 2019

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за евроинтеграции синоќа во Виена имаа средба со претставници на Бизнис развојната мрежа во југо-источна Европа, а на истиот се бараа потенцијални инвеститори во инфраструктурата.

На бизнисмените им бепе кажано дека во моментов во Македонија се работи на клучни капитални инфратструктурни проекти во изградба на патишта, железницата, гасификацијата и енергетиката и дека проектот за хидроцентралата Чебрен е само една од можностите кои се интересни за австриските инвеститори за јавно приватно партнерство.

„Законот за финасиска подршка кој Владата го креираше на барање на стопанството е одлична можност за компаниите од Австрија да ги реализираат своите стратешки бизнис идеи во нашата земја. Инвеститорите од Австрија се добредојдени! Економскиот тим на Владата е на располагање на компаниите заинтересирани за инвестиции - се бориме за секое ново, квалитетно и достоинствено платено работно место“, објави Анѓушев.


Можеби ќе ве интересира

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови