25 Март, 2018
0.0682

Заев: Интезивно решавање на проблемот со Грција, наскоро средба со Нимиц

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Македонскиот премиер Зоран Заев од Љубљана каде се сретна со словенечкиот премиер Миро Цервар, најави дека ќе следи период во кој треба да дојде до интензивирање на преговорите со Грција за решавање на деценискиот спор за името со што на земјата ќе и се отворат евроинтеграциските процеси.

„Ова е навистина актуелно прашање и во Македонија. Логично беше по завршувањето на локалните избори, да се направи нов обид за решавање на овој суштествен или чувствителен проблем, кое што го има Република Грција со нашето уставно име, а коешто е истовремено пречка за нашите интегративни процеси. Процесите веќе почнуваат, на 20 или 21 Ноември очекуваме да се направи првата средба помеѓу преговарачите од двете земји, со  медијаторот Метју Нимиц“.

Во ноември очекуваме тие Преговорите според премиерот Заев ќе се интензивираат во текот на овој месец. па затоа мора да се изгради национален консензус и сите политички фактори да работат на решение на проблемот, а не на негово одложување.

„Навистина градиме пријателски односи и со Република Грција. И во ваква пријателска атмосфера, јас верувам лично, искрено, верувам дека може да се најде решение и на ова горливо прашање“ додаде Заев.


Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава