14 Август, 2020
0.0173

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

Објавено во: Економија 12 Ноември, 2019

Откако вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев најави заминување од политиката по предвремените парламентарни избори в година, премиерот Зоран Заев денеска на владината прес-конференција за буџетот рече дека стопанските комори повторно ќе предложат негова замена доколку Социјалдемократскиот сојуз успее да формира нова Влада.

- Тој е повикан од коморите за овој мандат и ќе разговараме за следниот мандат кој ќе биде од коморите. Прифаќањето на честа и одговорноста да биде вицепремиер и да се откаже е негово право. Тој менаџира со големи компании, добивката му е падната, ќе разговараме ако граѓаните ни ја дадат честа за нова Влада. Тој е одговорен политичар, рече Заев.

Анѓушев вчера во Топ Тема рече дека после изборите, без оглед на нивниот исход, ќе им се врати на своите компании и на Машинскиот факултет каде што предаваше. 

„Кога прифатив да бидам дел од Владата моите намери беа најчесни, со знаењето што го имав стекнато, да и помогнам на државата. Но, за овој период приходите во моите компании опаднаа, а и профитите, некаде и до 50 отсто“, рече тој во студиото.


Можеби ќе ве интересира

Костовски обвини за смислено сценарио, ако се прифати стечајот ќе ја тужи државата и Народна банка

Костовски обвини за смислено сценарио, ако се прифати стечајот ќе ја тужи државата и Народна банка

Ангеловска-Бежоска кај Пендаровски: Максимални напори за обештетувањето на депонентите во Еуростандард

Ангеловска-Бежоска кај Пендаровски: Максимални напори за обештетувањето на депонентите во Еуростандард

ЕВН Македонија со осуда на инцидентот во Тетово, преземаат мерки за поголема заштита на вработените и имотот

ЕВН Македонија со осуда на инцидентот во Тетово, преземаат мерки за поголема заштита на вработените и имотот

Фондот за осигурување на депозити: Обесштетувањето ќе започне во рок од 20 дена

Фондот за осигурување на депозити: Обесштетувањето ќе започне во рок од 20 дена

Македонија меѓу земјите со најмал ризик за перење пари

Македонија меѓу земјите со најмал ризик за перење пари

Која македонска компанија подготвува нешто за првпат достапно на мобилен телефон?

Која македонска компанија подготвува нешто за првпат достапно на мобилен телефон?

ЕНЕРГЕТСКАТА ЗАЕДНИЦА ПОРАЧАЛА: Струјата не треба да биде евтина за сите, но да им се помогне на оние погодени од ковид кризата

ЕНЕРГЕТСКАТА ЗАЕДНИЦА ПОРАЧАЛА: Струјата не треба да биде евтина за сите, но да им се помогне на оние погодени од ковид кризата

Силк Роуд Банка: Важни информации за сите идни приматели на пензија

Силк Роуд Банка: Важни информации за сите идни приматели на пензија

Денеска протест против поскапувањето на струјата во неколку градови, главниот во Скопје

Денеска протест против поскапувањето на струјата во неколку градови, главниот во Скопје