21 Октомври, 2019
0.0363

Заев: По влезот во НАТО уште повеќе инвестиции

Објавено во: Економија 18 Јули, 2019

Премиерот Зоран Заев денеска на одбележувањето на почетокот на изградбата на новата странска инвестиција „Балканлар Пластик“ истакна дека очекува уште поголеми вложувања од надвор по официјалното стапување на Македонија како најнова членка на НАТО.

- Му благодарам на турскиот народ за ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО. Сега се 21 земја на број. Во декември очекувам Македонија да стане официјално членка. По тоа очекувам да се засилат уште повеќе странските инвестиции во Македонија“, рече Заев денеска во ТИРЗ Скопје 1.

Балканлар Пластик ќе започне да работи со 80 работни места, а амбицијата е тие да се искачат до 300. Проекцијата на инвеститоторот е да вложи од осум до 10 милиони евра.Оваа фабрика ќе произведува пластична амбалажа за хемиска, градежна, млечна и авто индустрија 

„Ние сме променета земја, која омозможува одржлив профит за инвеститорите, а за нас економски придобивки. Странските гринфилд инвестиции во Македонија се зголемени за 200 отсто“, додаде Заев.


Можеби ќе ве интересира

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

Со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса