19 Јуни, 2021
0.0240

Заев: Продолжуваме заедно и одговорно напред

Објавено во: Македонија 05 Мај, 2019

Продолжуваме заедно и одговорно напред, патот е поплочен со успех, Македонија останува на своите стратешки цели, но пред се ова е победа на граѓаните и републиката, рече премиерот Зоран Заев од изборниот штаб на СДСМ кога веќе беше јасно дека владиниот кандидат Стево Пендаровски победува на претседателските избори.

- Имаме горд и одговорен народ со јасни демократски и про-европски определби. Северна Македонија покажа врвни демократски капацитети. Од денеска никој повеќе не може да застане на патот на прогресот и перспективите. Вечерва имаме и победа во Охрид, каде што Константин Георгиевски победи. Никола Андонов победи во Ново Село. Поразени се политиките на конфликти и немање став - рече Заев.

Најави дека наскоро Македонија ќе започне преговори со Европската унија и најави крај на поделбите.

- Ќе покажеме и како се достигнуваат економските рекорди. Ќе се учи за оваа успешна политичка пракса и граѓанска зрелост. На Европа и додаваме уште една вредност. Стево ќе биде достоинствен претставник на граѓаните на тој пат. Тој секогаш ќе биде објективен и критичен - наведе Заев.

Премиерот се заблагодари и на сите институции кои беа поврзани и учествуваа во изборниот процес.

Можеби ќе ве интересира

Поројни дождови ќе има во источните делови на Македонија

Поројни дождови ќе има во источните делови на Македонија

Ако патувате кон Србија, ќе чекате на Табановце

Ако патувате кон Србија, ќе чекате на Табановце

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Вредни се како мравки, со години не заминале на одмор, а сега имаат и нова мака

Вредни се како мравки, со години не заминале на одмор, а сега имаат и нова мака

СЕ ВАКЦИНИРАВ ВО ВРАЊЕ - како медицинско лице во Македонија не добив ниту термин за вакциницаија, вели Марија Илиева

СЕ ВАКЦИНИРАВ ВО ВРАЊЕ - како медицинско лице во Македонија не добив ниту термин за вакциницаија, вели Марија Илиева

КРАЈНО ВРЕМЕ Е МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ - Курц и Заев со заедничка констатација

КРАЈНО ВРЕМЕ Е МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ - Курц и Заев со заедничка констатација

АКО СТЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ВО БЕЛГРАД СО АСТРАЗЕНЕКА - таму мора да одите и по втората доза

АКО СТЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ВО БЕЛГРАД СО АСТРАЗЕНЕКА - таму мора да одите и по втората доза

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН Е УАПСЕН - во камион со македонски ознаки во Драч се откриени рекордни 300 килограми кокаин

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН Е УАПСЕН - во камион со македонски ознаки во Драч се откриени рекордни 300 килограми кокаин

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ НАЈАВИ ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ФФМ, вели - репрезентацијата е на Северна Македонија

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ НАЈАВИ ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ФФМ, вели - репрезентацијата е на Северна Македонија