16 Септември, 2019
0.0206

Заев: Разочаран сум – груевизам доцна во ноќта

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2019

Разочаран сум од лидерската средба и и од однесувањето на опонентите, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, рече денеска лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев. Сепак вели дека има надеж оти решение може да има, ако партијата од другата страна, како што рече, излезе од заробеништвото.

„Имав надеж дека ќе успеат да ја сменат матрицата и ќе излезат од заложништвото на нивните претходници. Не отстапуваат од матрицата – груевизам до доцна во ноќта. Колку и да сакаме да постигнем напредок колку и да бидеме попустливи, кај Мицкоски се се сведува на едно барање, запирање и крај на случаите од претходниот  режим. Жал ми е што живеат заробени, не успеваат да видат дека сега е моментот да покажеме дека сме за правна држава, рече Заев.

Тој објасни дека ВМРО ДПМНЕ барало да се запрат сите предистраги и истраги на предметите по 30 јуни, но и ако се формира ново обвинителство кое че го води обвинител на предлог на опозицијата, сите предмети досегашни да се префрлат под ова обвинителство. Тоа вели Заев, е нивната црвена линија и тврди дека нема да прифати вакви барања.

„Ние во интерес на правдата и борба на корупција понудивме ново обвинителство кое ќе се бори со висока корупција, а да го води обвинител кој ќе се избере на предлог на опозиција. Предлогот ќе гобира Собранието а ќе гопотврдува Советот на обвинители. Ова бвинителство ќе биде  финансиски независно и поддржано, вели Заев

Рече и дека МИцковски ќе биде виновен ако Макеоднија не добие датум за преговори.

„Мицковски е подготвен да го жртвува датумот ЕУ само да го амнестира криминалот на ДПМНЕ. Ќе се бориме против тоа. Во пресрет на одлуката за датум за преговори треба да увиде да ги ставиме државните над партиските. Предметите ќе продолжат да се процесуираат. Правда и правна држава мора да има, вели Заев.

Рече и дека има надеж дека ќе има решение. 


Можеби ќе ве интересира

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Маж починал на Клиниката за токсикологија

Маж починал на Клиниката за токсикологија

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош