29 Ноември, 2021
0.0231

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Објавено во: Економија 26 Октомври, 2021

Премиерот Зоран Заев вчера во вестите на Сител изјави дека минималната плата расте, а невработеноста во државата се намалува. 

Вели дека и во време на пандемија, просечната плата пораснала. Според него, тоа е реткост и во Европа. 

Две и пол години без избори се навистина реткост во нашата земја, ние секоја година имаме некои избори, а во овие две и пол години сето тоа што го вложивме, на крајот мора да го валоризираме со економски стандард на граѓаните, со работни места, повисоки плати, пензии за граѓаните, тоа мора да го искористи нашата земја. Јас верувам дека сите и власт и опозиција ќе бидат ЗА, знаејќи дека има стабилно парламентарно мнозинство и тоа треба да се искористи,“ кажа Заев. 

Најави дека од 1 јануари, минималната плата ќе изнесува 18.000 денари. 

Но, има сектори каде покачувањето на минималецот би довело до отпуштање на работници. 

Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година