04 Март, 2021
0.0248

ЗАЕВ ЗА КОАЛИЦИЈАТА СО ЛДП: Ова е удар врз СДСМ

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2021

Премиерот Зоран Заев за одлуката на ЛДП рече дека тоа е легитимно право, но коаклицијата е повредена и тој нивниот потег го доживува како удар врз СДСМ. 

„Право на ЛДП е да ги носи одлуките за нивното однесување во парламентот. Ние вчерса искомунициравме преку генералниот секретар на СДСМ и кажавме дека ова што го правии ЛДП е удар врз СДСМ. Можеа да почекаат петнаесетина дена, не мораше да го прават сега. Ова го ние го чувствуваме како повредување на коалицијата“. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев откако ЛДП која има двајца пратеници одлучи да ја напушти пратеничката група на СДСМ во Собранието и одлучија да дејствуваат сами.

Но, перемиерот тврди дека коалицијата има целосен кворум во Собранието од 62 пратеници, а што нема пленарни седници причина е пандемијата.

„Јас верувам дека имаме кворум, па дури и повеќе од тоа“, рече Заев. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Расте бројот на заболени, кај заразените кои се вратија од Занзибар е откриен британскиот сој

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Расте бројот на заболени, кај заразените кои се вратија од Занзибар е откриен британскиот сој

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ: На „Тик-Ток“ има видеа со повик за самоповредување

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ: На „Тик-Ток“ има видеа со повик за самоповредување

Во Македонија досега се дијагностицирани повеќе од 105.000 ковид случаи

Во Македонија досега се дијагностицирани повеќе од 105.000 ковид случаи

И кај вториот заразен кој се врати од Занзибар е откриен британскиот сој

И кај вториот заразен кој се врати од Занзибар е откриен британскиот сој

ДЗС: Апликацијата за самопопишување е изработена по сите светски стандарди, лага е дека можат да се внесат 13 нули кај матичниот број

ДЗС: Апликацијата за самопопишување е изработена по сите светски стандарди, лага е дека можат да се внесат 13 нули кај матичниот број

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ВО ВРАЊЕ: Реакцијата од АстраЗенека е блага температура

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ВО ВРАЊЕ: Реакцијата од АстраЗенека е блага температура

ДОБРА И ЛОША ВЕСТ ЗА КОРОНАТА: Оздравеле 1.753 пациенти, но има 721 заразени и деветмина починати

ДОБРА И ЛОША ВЕСТ ЗА КОРОНАТА: Оздравеле 1.753 пациенти, но има 721 заразени и деветмина починати

ФАЈЗЕР КОНЕЧНО ГО ДОСТАВИ ДОГОВОРОТ: Уверуваат дека овој месец ќе стигнат првите 21.060 дози

ФАЈЗЕР КОНЕЧНО ГО ДОСТАВИ ДОГОВОРОТ: Уверуваат дека овој месец ќе стигнат првите 21.060 дози

Граѓани „подигнале“ брзи кредити без да знаат: Жртви на измамници ќе враќаат туѓи пари

Граѓани „подигнале“ брзи кредити без да знаат: Жртви на измамници ќе враќаат туѓи пари