19 Септември, 2020
0.0466

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Дури 19 заболени имало на тестирањата на Ковид-19 во Психијатриската болница во Демир Хисар, откако една штитеничка почина како потврден позитивен случај. 

Се претпоставува дека вирусот го пренел некој од вработените, каде што има двајца позитивни, од кои една медицинска сестра.

Во оваа волница има 300-тини штитеници и околу 250 вработени. Марјанче Стојановски, градоначалникот на Демир Хисар, потврди дека има нов кластер во општината.

„Најголем дел се пациенти, јас контактирам со директорката на болницата и тие постапуваат според насоките од Министерството за здравство со сите протоколи. Забранети се посети, одење на викенди и веруваме дека за кусо време ситуацијата ќе се стави под контрола“, изјави Стојановски.

Тестирани биле вкупно 58 пациенти, потврдија од Министерството за здравство. Во однос на возрасната група на заболените, еден пациент е на 27 годишна возраст, а останатите пациенти се на возраст од над 55 години.


Можеби ќе ве интересира

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци