05 Февруари, 2023
0.0259

Заминува позната компанија, ова е уште еден удар за Путин

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Русија доживува нов економски удар. Обаа земјата ја напушта најголемата технолошка компанија.

Најмоќната руска технолошка компанија „Yandex“ сака да ги прекине сите врски со таа земја за да ги заштити новите компании од последиците од војната во Украина. „Yandex“, холандска компанија која често се нарекува и „Руски Гугл“, ќе ги пренесе своите најперспективни нови технологии на пазарите надвор од Русија и ќе ги продаде постоечките деловни операции во земјата. Планот на компанијата е да се заштити од домашниот руски пазар и погубниот ефект од западните санкции, кој би можел да се прелее на компаниите надвор од Русија. Додале дека по инвазијата на Украина развојот на нови технологии, како автономни автомобили, вештачка интелигенција и „Cloud“ услуги, станал невозможен. Таквите операции кои бараат пристап на западниот пазар едноставно би пропаднале.

Ова би можело да ги наруши плановите на рускиот претседател Владимир Путин за развојот на домашните замени за високотехнолошката стока која доаѓа од Западот, пишува „The New York Times“.

Европската унија (ЕУ) ја подготвува деветтата рунда санкции против Русија, а по јагленот, нафтата, златото, кавијарот и вотката, на списокот би можело да има уште една ставка која изненадувачки ја немаше до сега. Руски дијаманти.

Ова не му се допаѓа на Путин и тој повторно се закани.

Откако почна руската инвазија на Украина, многу меѓународни компании ја напуштија земјата. 

Можеби ќе ве интересира

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

СТОПАНСКАТА КОМОРА Е ГОРДА НА ГОЦЕ КАМЧЕВ, РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС ЛИДЕР

СТОПАНСКАТА КОМОРА Е ГОРДА НА ГОЦЕ КАМЧЕВ, РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС ЛИДЕР

СТРАНСКИТЕ КОМПАНИИ СЕ ПРИВЛЕЧЕНИ ОД КИНЕСКИОТ ПАЗАР - Кина на ново ниво во искористувањето на странските инвестиции

СТРАНСКИТЕ КОМПАНИИ СЕ ПРИВЛЕЧЕНИ ОД КИНЕСКИОТ ПАЗАР - Кина на ново ниво во искористувањето на странските инвестиции

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

По Србија, уште една балканска земја откри наоѓалишта на злато

По Србија, уште една балканска земја откри наоѓалишта на злато

„Макпетрол“: пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

„Макпетрол“: пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

БЕСИМИ НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОВИСОКА ПЛАТА ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ - еве каде ќе го бара „чарето“

БЕСИМИ НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОВИСОКА ПЛАТА ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ - еве каде ќе го бара „чарето“