22 Март, 2018
0.0744

Западен Балкан покриен со снег, кај нас засега само дожд

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Снежните врнежи и студеното време, кои во понеделникот го опфатија северозападниот дел на Балканскиот полуостров, предизвикаа сериозни проблеми во Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Хрватска беше покриена со снежна бура во понеделникот, што доведе до пауза во траектниот сообраќај и предизвика хаос на патиштата. 

Областите околу Капела, Слим и Горски котар беа најзасегнати.

Властите предупредија за опасност од одрони на патиштата, забрането беше движењето на камиони со приколки . Контролен пункт "Пасjaк" на границата на Хрватска со Словенија беше затворен. 

Ситуацијата во Словенија е комплицирана и од лошите временски услови. Сообраќајот на пат на Љубљана-Копер е отежнат. Снег падна во Сараево уште во понеделникот, но метеоролозите предупредуваат дека провејувањата ќе се засилат и ќе ги опфатат и останатите делови на земјата. Очекувањата се за формирање на околу 15 сантиметри снежна покривка. 

Температурите драстично паднаа, а во главниот град на Босна и Херцеговина паднаа под нулата. Жолта предупредувачка фаза останува во сила во земјата.

Во исто време, во Црна Гора сè уште е на сила црвен предупредувачки аларм, поради обилните врнежи, силните ветришта и грмотевици. Алармот важи низ целата земја. Облачно и ладно време ја опфати и Србија. Планините и високите делови на југозападниот дел на земјата се очекува да имаат снег.

Кај нас времето е претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните и северните делови.

Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 18 степени. Во Скопје температурата до 15 °C.

Можеби ќе ве интересира

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија