26 Септември, 2022
0.0196

ЗЕЛЕНСКИ ЗНАЕШЕ ШТО ПУТИН ЌЕ ОБЈАВИ УТРОВО!? Претседателот на Украина ги исмеваше русите: Не знаат да се борат!

Објавено во: Свет 21 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин утрово најави дека започнува делумната мобилизација на населението, а според проценките, во неа ќе бидат вклучени околу 300.000 руски граѓани, главно од поруралните делови на земјата, а поради тоа претседателот на Украина, Володимир Зеленски, итно реагираше. 

Прво го „искаса“ Путин и рече дека не смета дека ќе употреби нуклеарно оружје како што се заканува со месеци, а рече и дека одамна знаат за рускиот план кој официјално беше објавен утрово.

- Не го гледав говорот на Путин, тоа не ми е омилен тип на снимка... Ги имам сите информации што ми требаат и тој говор не беше ништо ново за нас. Нашите служби и службите на нашите сојузници го знаат тоа долго време Путин се мобилизираше во текот на претходниот месец - рече Володимир Зеленски во интервју за германски „Билд“, пренесува „Мондо.рс“.

Зеленски додаде дека одлуката на Русија за делумна мобилизација покажува дека Владимир Путин има проблеми со армијата и со бројот на војници на бојното поле, додавајќи дека знаат дека одамна вклучиле и кадети во армијата, момци „кои не знаат да се борат“: „Не помагаат ниту обуките, тоа се луѓе кои не знаат да се борат. Дојдоа кај нас и загинаа“, рече претседателот на Украина, кој рече дека планот на Путин е да ја удави Украина во крв, дури и ако ги вклучува неговите сопствени војници.

Претседателот на Украина рече дека се уште има земји во светот кои „не разбираат дека Путин веќе ја изгубил војната“, односно додаде дека не само што изгубил од Украина - туку изгубил и од својата земја и цел свет и демократија.

Можеби ќе ве интересира

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо