21 Октомври, 2021
0.0257

Земја која вакцинираше 83 проценти од населението над 16 години со една доза: Сега Шведска разгледува давање трета доза од вакцината

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2021

Шведска вакцинираше 83 проценти од населението над 16 години со една доза, а 76 проценти ги примија двете дози на вакцината против коронавирус...

Шведска размислува за давање трета доза на вакцина против коронавирус на поголем дел од населението од страв дека заштитниот ефект на две дози од вакцината не е доволен и дека може да почне да опаѓа со текот на времето, објави Агенцијата за јавно здравје на таа земја.

Здравствената агенција неодамна забележа дека има околу 40.000 луѓе на кои им е потребна трета доза од вакцината, но денес објави дека овој број на луѓе наскоро би можел да биде поголем.

„Има сигнали од странство што укажуваат дека заштитата од вакцинација исчезнува по некое време, особено кај постарите лица“, рече на прес -конференција службеничката на Агенцијата за јавно здравје, Сара Бифорс, пренесува Ројтерс.

Таа посочи дека е важно оваа потреба да се задоволи со третата доза.

Шведска вакцинираше 83 проценти од населението над 16 години со една доза, а 76 проценти ги примија двете дози.

Земјата се одлучи против карантин за време на пандемијата на вирусот корона, а во сила се претежно доброволни антиковид мерки.

Повеќето мерки и препораки против коронавирусот, како што е наведено, ќе бидат завршени следната недела.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски