18 Мај, 2021
0.0259

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Земјоделците во Сингелиќ и Арачиново денеска протестираат, барајќи исплата на обештетување за поплавите во 2016 и 2018 година.

Со пароли како „Нема живот без земјоделство“, „И јас сум земјоделец“ и „Сакаме правда“, земјоделците од Арачиново и Сингелиќ бараат да бидат третирани со надомест на штета како и земјоделците од другите региони, пренесува ТВ21.

Овој протест доаѓа откако на 9 април тие протестираа пред Владата со барање  итно да го реши нивниот проблем. Но, од Владата засега нема никаква реакција и револтирани од ова, земјоделците денес започнаа со протести.


Можеби ќе ве интересира

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини