23 Јули, 2019
0.0195

Земјотрес од 7.5 степени ја стресе оваа земја

Објавено во: Свет 14 Мај, 2019

Земјотрес со јачина од 7,5 степени ја потресе Папуа Нова Гвинеја.

Епицентарот на земјотресот бил 45 километри североисточно од Кокопоа, на релативно мала длабочина од 10 километри.

Пацифичкиот центар за цунами издаде предупредување дека опасно цунами би можело да го погоди брегот лоциран на скоро 1.000 километри од епицентарот на земјотресот, пренесе ТАС С.

Папуа Нова Гвинеја се наоѓа на сеизмички активен огнен прстен, кој го опкружува Тихиот Океан.

Можеби ќе ве интересира

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Мегапожари ја очекуваат Европа

Мегапожари ја очекуваат Европа

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот