19 Септември, 2020
0.0356

Жена се породила во разурната болница по експлозијата во Бејрут

Објавено во: Свет 06 Август, 2020

Либанка се породила во разурната болница по експлозијата во Бејрут.

Емануел била во болницата „Сент Џорџ“ и се подготвувала за породувањето кога експлозијата го потресе градот.

Нејзиниот сопруг Едмонд сето тоа го снимил со камера.

„Траеше околу 20 секунди, слушнавме звук, а предметите почнаа да се тресат и да паѓаат, стакло, инструменти…“, рече Едмонд за Би-би-си.

Експлозијата го уништила родилиштето. Едмонд ја барал сопругата низ болницата бидејќи од експлозијата паднал плафонот, а тој се исплашил да не се поврдени Емануел или бебето.

„Целата беше прекриена со стакло, се обидов прво неа да ја извлечам. Го извлеков креветот што беше напред и почнав да им помагам на докторите и на сестрите“, раскажа Едмонд.

неговата жена била во шок, зашто во болницата немало лекови, туку тоа било „породување на стариот начин“.

Околу час и половина по експлозијата, Емануел го родила бебето. 

По експлозијата во либанскиот град Бејрут има 145 жртви, 5.000 повредени, и десетици исчезнати. Сцените се апокалиптични. 

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата