18 Декември, 2017
0.3394
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

ЕЛЕМ одржа аукција за набавка на дополнителни количини електрична енергија, кои се најповолните понуди?

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

АД ЕЛЕМ денеска одржа јавна аукција за набавка на дополнителни количини електрична енергија за потребите на на тарифните потрошувачи (домаќинствата и помалите индустриски потрошувачи) за месец ноември.

Од пријавените шест фирми, најповолна цена понудија фирмите ГЕН-И Продажба ДООЕЛ Скопје, ЕФТ Македонија ДООЕЛ Скопје и ДАНСКЕ Комодитис ДООЕЛ Скопје.

На аукцијата беа купени 29,7 GWh електрична енергија по средна цена од 62,8€/MWh.

Набавката беше поделена на два лота, базна електрична енергија и врвна електрична енергија.

За првиот лот, базна енергија, понуди дадоа сите пријавени учесници. По 57 поддавања почетната цена од 62,88€/MWh се намали на 57,95€/MWh,  по која беа купени 12MW од понудувачот ДАНСКЕ Комодитис ДООЕЛ Скопје и 8MW по цена од 58,05€/MWh од понудувачот ГЕН-И Продажба ДООЕЛ Скопје, односно за првиот лот постигната е просечна цена од 57,99€/MWh. За споредба, цената за базна електричната енергија за ноември на берзата HUPX во Унгарија е 58,86€/MWh.

За вториот лот, врвна електрична енергија, понуди дадоа двајца учесници. По 48 поддавања почетната цена од 72,11€/MWh  е намалена на 67,31€/MWh, по која беа купени 25MW од понудувачот ГЕН-И Продажба ДООЕЛ Скопје и 5MW по цена од 67,41€/MWh од понудувачот ЕФТ Македонија ДООЕЛ Скопје, односно просечна постигната цена за овој лот е 67,31€/MWh. За споредба, цената за врвна електричната енергија за ноември на берзата HUPX во Унгарија е 73,93€/MWh.

Вкупната вредност на набавката изнесува 1 865 154 евра.

Листата на правни лица кои учествуваа на денешната јавна аукција

 за набавка на електрична енергија

ГЕН-И Продажба ДООЕЛ Скопје

 ЕФТ Македонија ДООЕЛ Скопје

ДАНСКЕ Комодитис ДООЕЛ Скопје

МВМ Партнер ДООЕЛ Скопје

ЕВН Трејдинг ДООЕЛ Скопје

ЕНЕРЏИ УИНД ДОО Струмица

  АД „Електрани на Македонија“

Можеби ќе ве интересира

ЕУ СО „АМБИЦИОЗНА“ АКЦИЈА ПРОТИВ ИКЕА: Дали шведскиот гигант затајува даноци?

ЕУ СО „АМБИЦИОЗНА“ АКЦИЈА ПРОТИВ ИКЕА: Дали шведскиот гигант затајува даноци?

Анѓушев се дообјасни за калориметрите

Анѓушев се дообјасни за калориметрите

ЕУ со поддршка од 72,3 милиони евра за Македонија

ЕУ со поддршка од 72,3 милиони евра за Македонија

За Богов 2017 е една од најслабите години, а за 2018 очекува да биде економски подобра

За Богов 2017 е една од најслабите години, а за 2018 очекува да биде економски подобра

Министерство за финансии: Нема промени во оданочувањето на дознаките

Министерство за финансии: Нема промени во оданочувањето на дознаките

ПРОГНОЗИ ЗА 2018: Eве што ќе се случува со еврото и нафтата

ПРОГНОЗИ ЗА 2018: Eве што ќе се случува со еврото и нафтата

Нова вредност за биткоинот

Нова вредност за биткоинот

СКОПЈАНКА РАСКАЖУВА КАКО ДА СЕ СНАЈДЕТЕ ВО ДАНСКА: Платите се примамливи

СКОПЈАНКА РАСКАЖУВА КАКО ДА СЕ СНАЈДЕТЕ ВО ДАНСКА: Платите се примамливи

Халили со ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Халили со ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!