19 Јануари, 2018
0.4527
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

ММФ: Каков раст и инфлација предвидува за Македонија?

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2017

Меѓународниот монетарен фонд ја ревидира прогнозата за економскиот раст на Македонија. 

Од ММФ за годинава од 3,2% сега прогнозираат раст од 1,9%.

Наведуваат дека буџетскиот дефицит ќе се зголемува, а стапката на невработеност за две години ќе се намали до 23%.

ММФ во регионалниот економски извештај објавен денеска, додава дека инфлацијата во Македонија годинава ќе биде 0,3%, наредната 2,6, а во 2019 година 1,9%.

За следната година ММФ предвидува раст на македонскиот БДП од 3,2%, а во 2019 година од 3,4%.

Европската комисија предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7%, а за следната година предвидува раст од 2,7%.

НБРМ, пак, очекува растот на БДП годинава да биде само 0,5%, додека Министерството за финансии очекува раст од 1,6%.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија