06 Декември, 2019
0.0232

Алтмајер: Интерес на сите е Западен Балкан да се интегрира во ЕУ

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2019

Германскиот министер за економија Питер Алтмајер, кој денес е во посета на Белград, вели дека за земјите од Западен Балкан, како и за Европската унија (ЕУ), изгледите за пристапување се исклучителна можност која обете страни треба да ја искористат.

„Затоа, јас сум разочаран од одлуката на Европскиот совет во врска со Северна Македонија и Албанија. Во интерес на сите нас е целиот Западен Балкан да се интегрира во ЕУ “, рече Алтмајер за „Политика “.

Тој додаде дека некои од клучните прашања во пристапниот процес се продолжување на помирувањето меѓу балканските земји и засилување на регионалната соработка и дека Германија ги охрабрува овие теми во рамките на Берлинскиот процес.

„Во иднина, процесот на проширување на ЕУ ќе биде уште повеќе ориентиран кон вистински напредок во областа на криминалот и корупцијата“, рече Алтмајер, додавајќи дека разговорите за пристап опфаќаат и добро управување.

Германскиот министер за економија кој денеска ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека Србија има силен напредок во областа на економијата и владеењето на правото.

По повод средбата со Алтмареј, Вучиќ синоќа изјави дека повторно ќе се обиде да го донесе Фолксваген во Србија.

Алтмареј во интервју за „Билд“ пак посочи дека преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ треба да почнат што поскоро.

Можеби ќе ве интересира

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“