02 Декември, 2022
0.0334

Ангел Димитров вели дека во Македонија мора да се случи катарза

Објавено во: Македонија 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарија не смее да си дозволи да ѝ се врши притисок, проблемите се во Северна Македонија, вели бугарскиот историчар Ангел Димитров. 

Претседателот на мешовитата бугарско-македонска историска комисија, Ангел Димитров како што пишуваат бугарските медиуми изјавил дека Бугарија треба да ја брани својата позиција.

„Ако сме сигурни во нашата позиција, тогаш треба да ја браниме истата. Ова е паршање на достоинство. По 2018 година двете делегации се таму, но има само средби, а не и заедничко чествување“, вели Димитров.

Рече дека мора да се сретнат со македонските колеги. 

„Катарзата мора да се одвива во нивната држава бидејќи се уште нема критичка анализа на сопственото минато“, вели Димитров.

Бугарија нема да го тргне ветото за Македонија. Бугарскиот претседател Румен Радев и порача на Владата дека треба да биде свесна дека во однос на Македонија има силен национален консензус и доколку се наруши дијалогот во самата владејачка коалиција мора да се знае кои се причините.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Најавувам интензивни сообраќајни контроли за празниците

Спасовски: Најавувам интензивни сообраќајни контроли за празниците

Ранг листа за интелигенција - каде се Македонците?

Ранг листа за интелигенција - каде се Македонците?

Спасовски вели дека врз основа на шпекулации се прошири вест дека синот на Буши не застанал на полиција

Спасовски вели дека врз основа на шпекулации се прошири вест дека синот на Буши не застанал на полиција

Спасовски објасни зошто не се кандидирал за претседател на СДСМ

Спасовски објасни зошто не се кандидирал за претседател на СДСМ

Адеми вели дека нема да имаме штета ако Бугарите ги внесеме во Уставот

Адеми вели дека нема да имаме штета ако Бугарите ги внесеме во Уставот

Ковачевски: Ние не ја чекавме Данела Арсовска со трубачи

Ковачевски: Ние не ја чекавме Данела Арсовска со трубачи

КОВАЧЕВСКИ ОБЈАВИ РАДОСНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ЖЕНИ, ќе поевтинат хигиенските влошки

КОВАЧЕВСКИ ОБЈАВИ РАДОСНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ЖЕНИ, ќе поевтинат хигиенските влошки

НАСТАВАТА ПРЕКИНАТА ВО ПОВЕЌЕ СКОПСКИ ГИМНАЗИИ: Има нови дојави за бомби

НАСТАВАТА ПРЕКИНАТА ВО ПОВЕЌЕ СКОПСКИ ГИМНАЗИИ: Има нови дојави за бомби

СИНДИКАТОТ ЈА СЛАВИ ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД ЗА НЕДЕЛА - покажаа дека се на страната на правдата и работниците

СИНДИКАТОТ ЈА СЛАВИ ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД ЗА НЕДЕЛА - покажаа дека се на страната на правдата и работниците