20 Јануари, 2021
0.0265

Апасиев: Деловничките измени ги прават за да прошверцуваат штетен анекс на договорот со Бугарија

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2020

Парламентарното мнозинство сака да усвои измени на собранискиот Деловник за да усвои анекс договор со Бугарија со кој се негира македонскиот јазик, нација и идентитет, тврди Димитар Апасиев од Левица. Тој вели дека измените на Деловникот се противуставни.
СДС на Нашата Земја, во соработка со ДУИ, се обидуваат да прошверцуваат противуставен Деловник за онлајн работа на Собранието, со единствена цел - да може полесно да го ратификува евентуално склучениот квислиншки анекс-договор со Бугарија со кој се негира македонскиот јазик, нација и идентитет! Пратениците од Левица се решени дека тоа нема да го дозволат и затоа се одлучија на амандмански ФИЛИБАСТЕРИНГ, напиша Апасиев.
Фактор веќе пишуваше за амандманите на Левица која заедно со другите опозициски партии имаат поднесно над 5.000 амандмани на измените на Деловникот. Измените предвидуваат онлајн работа на пратениците кои се заболени од Ковид. За да гласаат од дома на мнозинството му значи заради тоа што има тенко парламентарно мнозинство од 62 пратеници.
Сепак дел од амандманите се бесмислени. Апасиев вели дека тоа е намерно поради намерата да се прави филибастеринг. Тој попладнево сподели нови, за кои вели дека излегле во јавноста,

Во меѓувреме, во јавноста процурија и следниве амандмани на „безобразните опозиционери“, вели Апасиев.


Можеби ќе ве интересира

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија