22 Август, 2019
0.0183

Бегаат од Венецуела и сакаат да живеат во Словенија

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2019

Потомците на Словенците бегаат од Венецуела, и сакаат да заминат во Словенија.

Канцеларијата за дијаспора на словенечката влада добила повеќе од 20 барања за преселување во татковината на словенечките државјани и нивните потомци кои живеат во Венецуела, јужноамериканската држава погодена од тешка економска и политичка криза.

Оваа акција во мај ја поттикна словенечкото министерство за надворешни работи, а ја одобри парламентарниот одбор за иселеништво. Тие одговорија на апелите на луѓето со словенечко потекло кои велат дека во Венецуела поради тешката криза останале без извори на приход и здравствена заштита.

Љубљанско Дело пишува дека меѓу оние кои аплицирале за преселување во Словенија има повеќе високообразовани лица кои би прифатиле каква било работа во Словенија. 

Ниедна молба за репатријација засега не е одобрена затоа што се чека предлог на специјален закон кој тоа би го овозможил. 

Владата им одобрила парична помош од вкупно 1.500, а преку канцеларијата на Европската комисија за хуманитарна помош и кризен менаџмент 50 илјади евра за трошоци за лекување.

Се претпоставува дека во Венецуела живеат неколку илјади Словенци.

Венецуела е во длабока политичка, но и финансиска криза. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Каде вплови јахтата на Тито?

Каде вплови јахтата на Тито?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството