24 Март, 2019
0.2407
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

БОРЧЕ ПРИЗНА ВИНА: Откриена вистината за Македонецот што си ја убил сопругата во Австралија

Објавено во: Македонија 14 Март, 2019

54 годишниот Борче Ристевски призна дека ја убил својата сопруга Карен (47) во Австралија во јуни 2016-та.

Тој се изјасни за виновен само еден ден пред судењето во Мелбурн.

Како што пишуваат медиумите тој е обвинет дека жената ја убил и потоа нејзиното тело го фрлил во грмушки. Убиството го криел со години.


Остатоците од телото на Карен се најдени во регионалниот парк Маседон во февруари 2017та година, осум месеци после нејзиното исчезнување, кога работници од Зеленило почувствувале чудне смрдеа. Аутопсијата не можела со сигурност да ја утврди причината за смртта.

Како што се наведува Борче телото го ставил во нејзиниот „мерцедес“ а потоа ги исклучил нивните мобилни телефони за да не се лоцира сигнал.

Ристевски тврдел дека се карале поради пари и дека Карен наводно, излегла да прошета за да ја разбистри главата.


Тој долго тврдел дека е невин, дури го носел и ковчегот на Карен на погребот. Тогаш не зборувал многу, но сите го виделе дека плаче.

Ќерката Сара вели дека нејзиниот татко не бил агресивен спрема мајката, но дека и било чудно неговото однесување после исчезнувањето на Карен бидејќи го исклучил неговиот телефон.

Судот во Австралија наскоро би требало да ја изрече пресудата.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува