11 Декември, 2023
0.0330

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Најмалку 13 млади луѓе загинаа во денеска во раните утрински часови во пожар што избувна во познат ноќен клуб во Мурсија, на југоистокот на Шпанија. Оваа бројка не е дефинитивна, предупредуваат службите за итни случаи кои сè уште работат во урнатините.

„Експерти од научната и правосудната полиција беа распоредени во ноќниот клуб Мурсија, каде што се случи пожар во мугрите за да истражат“, објави шпанската национална полиција на Твитер.

Пожарникарите биле известени околу 06:00 часот (0400 GMT) дека избувнал пожар во ноќен клуб лоциран во областа Аталајас во Мурсија.

Службите за итни случаи предупредија дека билансот може да се зголеми.

Властите можеа да влезат во ноќниот клуб неколку часа подоцна „откако пожарот беше изгаснат“, каде што прво открија четири тела, а други беа откриени околу четириесет минути подоцна, наведува Euronews.

Еден час подоцна, градското собрание на Мурсија посочи дека извидничката работа продолжува.

„Приоритет е да се лоцираат телата во локалот“, изјави за АФП портпаролот на националната полиција.

„Истрагата сè уште не е започната бидејќи не се утврдени резултатите“, додаде таа.

Повредени се и четири лица - две жени на 22 и 25 години и двајца мажи на возраст од 41 и 45 години, откако вдишеле чад.

Според фотографиите објавени од службите за итни случаи, ноќниот клуб „Театар“ буквално е проголтан од пожарот.

Фотографиите од местото на настанот покажуваат бројни возила на Итната медицинска помош и противпожарни возила кои продолжуваат да ја прскаат поцрнетата фасада. Од покривот на „Театар“ уште излегува  густ чад.

Според градоначалникот на Мурсија Хозе Балеста, кој прогласи тридневна жалост во спомен на жртвите, противпожарната служба мобилизирала 12 возила за итна помош, 40 пожарникари, како и дваесетина полицајци.

ФОТО: BomberosMurcia/Twitter

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот