21 Јануари, 2019
0.5790
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

БУГАРСКАТА АКТЕРКА ГЕРГАНА ДАНДАНОВА ИСКРЕНА: Нашиот живот е тежок, но се бориме и веруваме

Објавено во: Стил 11 Јуни, 2018

Три пати сум играла на македонска сцена. Бевме пречекани многу срдечно и топло. Го разгледав и Народниот театар во Скопје кој е прекрасен, убав, модерен, вели познатата бугарска актерка која вечерва гостува во МНТ со претставата „Железниот светилник“

Го обожава морето, најмногу сака да мечтае. На нејзината работа гледа како на еден бесконечен одмор. Во театарот се заљубила на прв поглед, како што вели, бурно и засекогаш. Првите чекори во театарската уметност ги направила во гимназија, кога се запишала во театарска школа. Следниот успешен чекор било нејзиното конкурирање во „ВИТИЗ“, каде ја примиле во класот на Пламен Марков. На почетокот на втора година дебитирала и на професионална сцена. Актерката Гергана Данданова денес е дел од трупата на театар „Бугарска армија“, а македонската публика ќе се увери во нејзиниот талент вечерва во Македонскиот Народен Театар каде ќе биде изведена претставата „Железниот светилник“ заснована на првиот роман од тетралогијата на бугарскиот писател Димитар Талев, родум од Прилеп.

Целиот текст на Женски магазин, овде!

Можеби ќе ве интересира

НЕОБИЧЕН OГЛАС: Бараат бебиситерки преку Вибер

НЕОБИЧЕН OГЛАС: Бараат бебиситерки преку Вибер

Доволно сум стара за да се чувствувам млада

Доволно сум стара за да се чувствувам млада

За 40 отсто зголемен бројот на деца со алергии: Интервју со доктор Баџакова

За 40 отсто зголемен бројот на деца со алергии: Интервју со доктор Баџакова

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!