18 Август, 2018
0.3051
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

БУГАРСКАТА АКТЕРКА ГЕРГАНА ДАНДАНОВА ИСКРЕНА: Нашиот живот е тежок, но се бориме и веруваме

Објавено во: Стил 11 Јуни, 2018

Три пати сум играла на македонска сцена. Бевме пречекани многу срдечно и топло. Го разгледав и Народниот театар во Скопје кој е прекрасен, убав, модерен, вели познатата бугарска актерка која вечерва гостува во МНТ со претставата „Железниот светилник“

Го обожава морето, најмногу сака да мечтае. На нејзината работа гледа како на еден бесконечен одмор. Во театарот се заљубила на прв поглед, како што вели, бурно и засекогаш. Првите чекори во театарската уметност ги направила во гимназија, кога се запишала во театарска школа. Следниот успешен чекор било нејзиното конкурирање во „ВИТИЗ“, каде ја примиле во класот на Пламен Марков. На почетокот на втора година дебитирала и на професионална сцена. Актерката Гергана Данданова денес е дел од трупата на театар „Бугарска армија“, а македонската публика ќе се увери во нејзиниот талент вечерва во Македонскиот Народен Театар каде ќе биде изведена претставата „Железниот светилник“ заснована на првиот роман од тетралогијата на бугарскиот писател Димитар Талев, родум од Прилеп.

Целиот текст на Женски магазин, овде!

Можеби ќе ве интересира

Новинарката Катерина Гетева ја открива тајната: Како ослабела 31 килограм

Новинарката Катерина Гетева ја открива тајната: Како ослабела 31 килограм

TОП ПЕТ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019: Eдна земја е од Балканот

TОП ПЕТ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019: Eдна земја е од Балканот

(ВИДЕО) Прво интервју: Елена Велевска проговори за семејното насилство

(ВИДЕО) Прво интервју: Елена Велевска проговори за семејното насилство

Мајчинството не е трка: Инспиративна колумна на Силвија Митевска

Мајчинството не е трка: Инспиративна колумна на Силвија Митевска

Мадона полни 60 години: Модна трансформација на кралицата на поп музиката

Мадона полни 60 години: Модна трансформација на кралицата на поп музиката

Елена Велевска ги потврди гласините за развод: Од идиличен брак до семејно насилство

Елена Велевска ги потврди гласините за развод: Од идиличен брак до семејно насилство

Интервју Маја Милошевска, професионален возач: Југото ми е најдраго

Интервју Маја Милошевска, професионален возач: Југото ми е најдраго

Странци нема да можат повеќе да купуваат куќи во оваа земја

Странци нема да можат повеќе да купуваат куќи во оваа земја

Ќерката на Канго со емотивна посвета: Прости ми татко ако не те усреќив

Ќерката на Канго со емотивна посвета: Прости ми татко ако не те усреќив