04 Август, 2020
0.0272

Бујар Османи бара да се носат заштитни маски заради заштита на семејството

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2020

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, алудира граѓаните да носат заштитни маски заради заштита на сопственото семејството преку намалување на шансите за пренесување на корона вирусот.

„Научно истражување штотуку објавено во British Medical Journal констатира дека носењето на маска ја намалува трансмисијата на инфекцијата за 79% во рамки на семејството“, напиша Османи на Фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

И РИСТОСКА СО РЕАКЦИЈА ДО ПЕНДАРОВСКИ: СЈО да не го користите како боксерска вреќа

И РИСТОСКА СО РЕАКЦИЈА ДО ПЕНДАРОВСКИ: СЈО да не го користите како боксерска вреќа

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО: Конечно ќе се утврди како ќе почне учебната година

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО: Конечно ќе се утврди како ќе почне учебната година

ДЕНЕСКА ПРВА СЕДНИЦА НА НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ - почнуваат разговорите за владино мнозинство

ДЕНЕСКА ПРВА СЕДНИЦА НА НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ - почнуваат разговорите за владино мнозинство

ЗАИГРАА КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ЖУРКИТЕ НА ПЛАЖИТЕ - ќе ја „букнат“ ли короната, ќе се знае за неколку дена

ЗАИГРАА КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ЖУРКИТЕ НА ПЛАЖИТЕ - ќе ја „букнат“ ли короната, ќе се знае за неколку дена

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Кривични за забавите во Охрид,

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Кривични за забавите во Охрид,

Потрагата по исчезнатото момче во Преспанското езеро запрена поради ветер и бранови

Потрагата по исчезнатото момче во Преспанското езеро запрена поради ветер и бранови

Три нови заразени со коронавирусот во Берово

Три нови заразени со коронавирусот во Берово

Пограничен инцидент се случи во Охридското езеро, известени се и албанските органи

Пограничен инцидент се случи во Охридското езеро, известени се и албанските органи

Уште не е пронајдено момчето кое се изгуби во Преспанското езеро

Уште не е пронајдено момчето кое се изгуби во Преспанското езеро