02 Јуни, 2023
0.0269

Цените на пeлетите и огревното дрво во соседството значително се намалија - Дали е ова вистински период за набавка?

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Деновиве се повеќе граѓани купуваат пелети и дрва. Има повеќе причини, но две се клучни: цените паднаа, а се уште постои страв од останување без огревно дрво, со оглед на околностите со кои се соочија голем број граѓани последната есен. 

Медиумите во соседна Србија, посочуваат дека минатата година палетите се продавале и над 400 евра за еден тон палети. 

- Минатогодишната експлозија на цените на огревното дрво, но и недостигот на пелети значително се одрази на цената на овој попопуларен енергенс во Србија во последниот месец се одржува во стабилен опсег од 30.500 до 36.000 динари. Огревното дрво поевтини и во Србија, чија најчеста цена е 70 евра за метар кубен, па трговците велат дека сега е вистинскиот момент за купување огревно дрво - пишува „Блиц.рс“.

Цените на пелетите во Европа, прво во Германија, потоа во Австрија, а потоа и во другите земји од ЕУ, паѓаат од последниот месец минатата година, а тој тренд, поради големиот пад на побарувачката предизвикан од благата зима на стариот континент, продолжи и во првите четири месеци од годинава. Ваквата состојба се одрази и во Србија, па по истекот на Регулативата на Владата за малопродажната цена по која пелетите се продаваа за максимум 38.000 динари по тон, цената на најеколошки цврстото огревно дрво почна да паѓа, најмногу од средината на март.

- Тоа доведе до тоа дека од област во област на Србија цената на еден тон пелети е пониска од 3.000 до 5.000 динари. Просечниот пад на цената од 10 отсто има во Белград, а во нешто помал процент во внатрешноста на Србија. Сегашните цени се практично „пролетни“, кои имаат за цел пред се да ги стимулираат потрошувачите да набават ваков вид огревно дрво сега, доколку имаат можност, бидејќи цената најверојатно ќе биде повисока во втората половина од годината и пред почетокот на следната грејна сезона - велат трговци со пелети од магацини и трговци на големо.

Според нив, побарувачката во овој период од годината е сосема солидна и секако на повисоко ниво во однос на минатата пролет, „бидејќи потрошувачите добро ја паметат експлозијата на цените минатата година, поради што многумина се префрлија на друг извор на парно. Додаваат и дека снабдувањето со пелети од страна на производителот сега е стабилно, а на пазарот покрај домашните пелети има и увезени пелети од Хрватска и Црна Гора.

Инаку, најновите статистички податоци покажуваат дека лани и производството и потрошувачката на пелети, пред се поради екстремно високата цена на овој извор на енергија, биле значително пониски во однос на 2021 година. Според проценките, минатогодишната потрошувачка била за околу 20.000 тони помала од 2021 година, а извозот бил нешто повеќе од трипати помал кога ќе се споредат овие две години.

Како и пелетите, така и огревното дрво оваа пролет е поевтино во Србија, но во помала мера. Имено, наместо 100 евра, како што беше минатата есен, најскапата кабина се плаќа за 10.000 динари и тоа на подрачјето на главниот град. Во внатрешноста на Србија, пак, наместо просечната цена од 80 до 90 евра за кубен метар, која беше пред минатата грејна сезона, сега кубен метар дрва, во зависност од регионот, може да се продава по цени од 50 до 70 евра.

- Побарувачката е нормална, што значи дека огревно дрво во овој период од годината купуваат оние кои се навикнати тоа да го прават напролет, па иако цените се пониски, нема брзање. Што ќе биде со цената наесен, кога станува збор за најголем број продавачи, зависи од овошјето, во смисла - добра цена на малината значи дека ќе има помала понуда на дрва, а цената ќе биде поголема - велат трговци со огревно дрво.

Објаснуваат дека во споредба со дрвените пелети, огревното дрво побавно поевтинува бидејќи е на залиха од период кога цената била повисока, а побарувачката на индустријата за оваа суровина е исклучително голема.

Можеби ќе ве интересира

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ