18 Мај, 2021
0.0300

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Објавено во: Балкан 14 Април, 2021

Европската унија ја одби молбата на Црна Гора да ѝ помогне во отплатата на кинески заем од 1 милијарда долари за автопат. 

Европската комисија одговори дека тие не враќаат заеми што ги земаат од трети страни.  Брисел во понеделникот го отфрли повикот на владата на Црна Гора да помогне во финансирањето кинески заем од една милијарда американски долари за недовршен проект за автопат. Црна Гора е во должничка криза.  Високи владини претставници во последните неколку недели ја повикаа ЕУ да ѝ помогне на Црна Гора да го отплати заемот, кој изнесува една четвртина од вкупниот долг на земјата.  Одлуката на ЕУ ризикува да му се отвори вратата на кинескиот државен заемодавател, Експорт-импорт банка на Кина, за контрола на средствата во сопственост на Црна Гора, вели Политико.
Портпаролот на црногорскиот премиер, Здравко Кривокапиќ, немаше коментар за реакцијата на Комисијата. 

Според Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ) короната ја „сруши“ економијата на малата балканска држава која зависи од туризмот.

Автопатот од Бар до границата со Србија треба да биде долг 177 километри. Според Меѓународниот монетарен фонд, делот од Подгорица до Колашин веќе чини една милијарда евра, а остатокот може да биде уште поскап.

Ако Подгорица не го исплати својот заем, договорот за проектот за патот и дава можност на Кина да добие пристап до земјиште и средства во балканската држава. 

Можеби ќе ве интересира

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

Новости: Радоја Звицер, водачот на Кавачкиот клан, има македонски пасош

Новости: Радоја Звицер, водачот на Кавачкиот клан, има македонски пасош