16 Јануари, 2019
0.2409
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Дали би живееле во ваква куќа која чини помалку од 4.000 долари?

Објавено во: Стил 07 Ноември, 2018

Популарни во градежништвото се куќите кои можат да се испечатат со помош на 3D принтер. 

Има модели од вакви куќи кои можат да се направат за 24 часа и кои чинат помалку од 4.000 долари.

На почетокот на оваа година, компанијата „Branch Technology“ го развила прототипот на изработка на 3D куќи, со големина од 93 метри квадратни, кои чинат 300.000 долари. 

Но, во март годинава, компанијата „New Story“ која дизајнирала 3D принтери, ја претставила својата „прва 3D печатена куќа во Америка“, со големина од 35 квадратни метри, која чини околу 10.000 долари, а за изградба, потребни биле 48 часа.

3D принтерот „Vulcan“ работел со 25% брзина, поради што во компанијата верувале дека можат да направат куќа со големина од 37 до 74 метри квадратни, за 24 часа, која би чинела 4.000 долари или помалку. 

Можеби ќе ве интересира

Љубов престрашна, што стори

Љубов престрашна, што стори

Цртањето со уста ме спаси од тагата: Роза Мојсовска напиша нова збирка со поезија

Цртањето со уста ме спаси од тагата: Роза Мојсовска напиша нова збирка со поезија

ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

Крај со големо „К“

Крај со големо „К“

Мора да имаме ист кармин и маникир: Ивона Стоименовска за животот на една стујардеса

Мора да имаме ист кармин и маникир: Ивона Стоименовска за животот на една стујардеса

(ГАЛЕРИЈА) Шизичка диско Василица во Опера и балет

(ГАЛЕРИЈА) Шизичка диско Василица во Опера и балет

(ВИДЕО) Колку е смешно, толку е и страшно: Најсилната порака зошто не треба да пишувате на мобилен и да возите

(ВИДЕО) Колку е смешно, толку е и страшно: Најсилната порака зошто не треба да пишувате на мобилен и да возите

Пукна бракот на најбогатиот човек на светот: Се подготува најскапиот развод

Пукна бракот на најбогатиот човек на светот: Се подготува најскапиот развод

Водителката Елена Стојановска: Вежбам кампањски, со спортот сум на вие

Водителката Елена Стојановска: Вежбам кампањски, со спортот сум на вие