26 Септември, 2021
0.0390

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

Објавено во: Балкан 31 Јули, 2021

Се надеваме дека 40 проценти од светското население ќе биде вакцинирано до крајот на годината, а 70 проценти следната година. Така, ќе го намалиме ризикот од појава на нови видови на вирусот, така што можеме да очекуваме вирусот да биде ставен под контрола, вели за Блиц.рс д -р Маријан Ивануша, шеф на канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија .

Ивануша додава дека вакцинацијата во Србија е добро организирана, дека почетокот бил добар, но сега можеме да видиме дека процесот значително забави.

„Верувам дека недостатокот на време не е причината“, вели д -р Ивануша.

Според него, се чини дека неколку фактори влијаат врз зголемувањето на преносот на вирусот: нови видови на вирус, олабавување на мерките, поголема циркулација на луѓе во текот на летото, како и недоволен број вакцинирани лица. 

„Верувам дека проценката на епидемиолозите во Србија се базираше првенствено на добра почетна покриеност со вакцинација, што, за жал, многу забави во Србија во овој период. Се уште имаме голем број на оние кои не се вакцинирани, така што зголемувањето на бројот на нови случаи е сигурно, особено кога имаме предвид дека луѓето, не само во Србија, се однесуваат како да исчезнала короната“, вели овој лекар.

Имаме се поголем доказ дека вирусот на делта се пренесува побрзо, но точниот механизам останува нејасен. Една неодамнешна студија од Кина сугерира дека постои побрза репродукција на вирусот (што доведува до скратување на периодот на инкубација) и дека дозата на инфекција е многу пати поголема отколку кај претходните вируси. Вакцините продолжуваат да штитат од сериозни болести и смрт кога луѓето се изложени на вирус на делта, но вакцината е помалку ефикасна во спречувањето на поблаги форми на болеста“, вели Ивнуша.

На прашањето дали третата доза од вакцината ќе биде доволна за максимална заштита од короната, тој вели:

„Од позиција на СЗО, пред се мора да размислиме за глобалната перспектива. Се уште немаме доволно дози за вакцинирање ранливи категории и здравствени работници и тоа треба да биде наш глобален приоритет. Покрај тоа, во Србија треба да видиме како да ги вакцинираме оние што не се вакцинирани, бидејќи тоа сега е поголем приоритет. Не сум сигурен дека во овој момент можеме да зборуваме за максимална заштита, засега зборуваме за заштита од потешки форми на болест и смрт со цел да се спасат човечки животи и да се намали товарот на здравствениот систем. Според тоа, треба да размислиме за целосна вакцинација со две дози од сите оние кои се уште не се вакцинирани. Можеме потенцијално да размислиме за третата доза кај оние луѓе кои ги оправдаа сомнежите дека по првите две дози не стекнале имунитет што ги штити од потешки форми на болести и смрт“, вели овој лекар.

Извор. Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

АЛБАНИЈА ЗАГРИЖЕНА СИТУАЦИЈАТА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО: Прелетувањето на авионите и распоредувањето вооружени сили провоцира немири

АЛБАНИЈА ЗАГРИЖЕНА СИТУАЦИЈАТА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО: Прелетувањето на авионите и распоредувањето вооружени сили провоцира немири

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките