16 Декември, 2018
0.3072
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Дарија се бореше за живот посилно и од мене: Емотивна приказна на Александра и предвреме роденото дете

Објавено во: Стил 17 Ноември, 2018

Денес е Светски ден на предвремено родени деца. Прематуритетот е актуелен глобален проблем кој сѐ повеќе се става во фокусот на здравството. Во некои случаи може да биде фатален, но некои предвремено родени бебиња се здрави и нормални како и другите. „Женски Магазин“ одлучи одблизу да ви ја пренесе приказната на Дарија Младеновска, родена со само 1680 грама кон крајот на седмиот месец од бременоста. Благодарение на посветените лекари од Аџибадем Систина, по 32 неизвесни ноќи, родителите Александра и Мартин конечно заминаа во семејниот дом со нивното прво чедо. „Нема поубаво чувство од тоа да си дојдеш дома со полни раце љубов и среќа“, раскажува мајката на Дарија која по преживеаните шокови собра храброст со нас да ја сподели животната битка со среќен крај.  

* Дали ги правевте сите потребни испитувања во текот на бременоста и кога првпат почувствувавте дека нешто не е во ред?

- Со оглед на тоа дека ми беше планирана бременост, немаше поредовен пациент од мене. Мојот гинеколог почна и да се шегува со мене дека по породувањето ќе ме вработат кај нив. По потврдниот резултат за бременост одев на редовни контроли еднаш неделно или во две недели. Првите три месеци ги поминав супер. Одев на работа, немав никакви потешкотии и функционирав нормално. Проблемите почнаа во четвртиот месец од бременоста кога добив крварење. Веднаш заминав во болница каде вечерта со примање соодветна терапија се смири. Оттогаш бев на строго мирување со станување само до тоалет.

Целата приказна читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Како Скопјанецот Стојче се богати од билка која ја донеле нашите предци во времето на Александар Македонски

Како Скопјанецот Стојче се богати од билка која ја донеле нашите предци во времето на Александар Македонски

(ВИДЕО) КОГА НАДЕЖТА Е ПОСИЛНА ОД БОЛЕСТА: Ова девојче прави неверојатни цртежи

(ВИДЕО) КОГА НАДЕЖТА Е ПОСИЛНА ОД БОЛЕСТА: Ова девојче прави неверојатни цртежи

(ФОТО) На кого личи Илина: Сара Мејс конечно ја покажа ќерка си

(ФОТО) На кого личи Илина: Сара Мејс конечно ја покажа ќерка си

(ВИДЕО) БОЖИЌНАТА РЕКЛАМА НА ХИТРОУ: Кадифените мечки повторно се тука

(ВИДЕО) БОЖИЌНАТА РЕКЛАМА НА ХИТРОУ: Кадифените мечки повторно се тука

(ФОТО) ИЗБЕГАЈТЕ ОД ДОМА: Градови кои се магични за дочек на Новата година

(ФОТО) ИЗБЕГАЈТЕ ОД ДОМА: Градови кои се магични за дочек на Новата година

Давид од Куманово директно од Фиџи открива како е да се живее таму

Давид од Куманово директно од Фиџи открива како е да се живее таму

(ФОТО) Еве на кого личи пејачката: Ова се мајката и сестрата на Елена Ристеска

(ФОТО) Еве на кого личи пејачката: Ова се мајката и сестрата на Елена Ристеска

Бесплатни новогодишни концерти во регионот: Најлудо во Дубровник, Будва и Пореч

Бесплатни новогодишни концерти во регионот: Најлудо во Дубровник, Будва и Пореч

Ќе се женам: Љубовната приказна на Александар Белов

Ќе се женам: Љубовната приказна на Александар Белов