16 Февруари, 2019
0.3545
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Дарија се бореше за живот посилно и од мене: Емотивна приказна на Александра и предвреме роденото дете

Објавено во: Стил 17 Ноември, 2018

Денес е Светски ден на предвремено родени деца. Прематуритетот е актуелен глобален проблем кој сѐ повеќе се става во фокусот на здравството. Во некои случаи може да биде фатален, но некои предвремено родени бебиња се здрави и нормални како и другите. „Женски Магазин“ одлучи одблизу да ви ја пренесе приказната на Дарија Младеновска, родена со само 1680 грама кон крајот на седмиот месец од бременоста. Благодарение на посветените лекари од Аџибадем Систина, по 32 неизвесни ноќи, родителите Александра и Мартин конечно заминаа во семејниот дом со нивното прво чедо. „Нема поубаво чувство од тоа да си дојдеш дома со полни раце љубов и среќа“, раскажува мајката на Дарија која по преживеаните шокови собра храброст со нас да ја сподели животната битка со среќен крај.  

* Дали ги правевте сите потребни испитувања во текот на бременоста и кога првпат почувствувавте дека нешто не е во ред?

- Со оглед на тоа дека ми беше планирана бременост, немаше поредовен пациент од мене. Мојот гинеколог почна и да се шегува со мене дека по породувањето ќе ме вработат кај нив. По потврдниот резултат за бременост одев на редовни контроли еднаш неделно или во две недели. Првите три месеци ги поминав супер. Одев на работа, немав никакви потешкотии и функционирав нормално. Проблемите почнаа во четвртиот месец од бременоста кога добив крварење. Веднаш заминав во болница каде вечерта со примање соодветна терапија се смири. Оттогаш бев на строго мирување со станување само до тоалет.

Целата приказна читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

А кој ќе ме научи да балансирам?

А кој ќе ме научи да балансирам?

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“