05 Декември, 2021
0.0213

ДЕЧЕВ ЗА ФАКТОР: Контроверзните прашања треба да бидат тема на дебата, така ако започне Каракачанов може да бидe вишок

Објавено во: Македонија 08 Февруари, 2021

Стефан Дечев, бугарски историчар и професор за Фактор изјави дека во догледно време во Бугарија нема да има промена на позицијата кон Македонија.

Вели дека според распоредот на сили кој се очекува во идниот бугарски Парламент, промени нема да има во односот кон нашата земја. Дечев додава дека ако Слави Трифонов влезе во Парламентот како што се очекува, тој има консензус со оваа политика која сега се води.

„Не мислам дека ќе има брза и ненадејна промена по изборите. Да не заборавиме дека зад оваа политика стои парламентарен консензус од 2019 година. Покрај тоа, една од вонпарламентарните партии, која најверојатно ќе влезе во Парламентот по изборите на почетокот на април, на шоуменот Слави Трифонов „Има таков народ“ не се разликува од овој консензус. Самиот Слави Трифонов и неговите сценаристи во последните 20-30 години многу помогнаа да се создаде пост националистичко и великобугарско разбирање како Живковото за Македонија и минатото со Македонија. Постојат некои разлики во позицијата на коалицијата Демократска Бугарија. Некои од нејзините истакнати претставници не се согласија со Рамковната позиција во октомври 2019 година. Но, само „Демократска Бугарија“ не може да биде доволна за промена на владината политика. Сè уште не е познато каква ќе биде судбината на ВМРО на Каракачанов и дали тие ќе влезат во Парламентот. Тие во моментов се на работ. Накратко - не може да има решителна промена во бугарската политика кон Македонија во догледно време“, рече Дечев.

За историските спорови, вели дека ако има вистински експерти од обете страни, со модерно историографско размислување, со алатки од денешната историја, општествените науки и хуманистичките науки, можно е решение.

„Но, како што Бугарите и Македонците со децении учеа за Гоце Делчев, Самуил и за други на училиште и од разни патриотски медиумски програми, тоа ќе биде многу, многу тешко. Контроверзните историски прашања треба да се појават и да бидат теми за дебата, отворена дебата во бугарските и македонските медиуми, а не да бидат затворени во комисија. Но, ако тоа започне, Каракачанов и Мицкоски може да бидат  вишок и тие сигурно не го сакаат тоа“, додава Дечев.

Македонија не ги започна преговорите со Европската Унија поради блокадата од Бугарија. Секојдневно бугарски политичари упатуваат провокативни изјави кон Македонија. Воедно се спори ликот на револуционерот Гоце Делчев.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

НАСЛЕДНИКОТ НА ЗАЕВ ЌЕ ГИ НАЗНАЧИ НОВИТЕ МИНИСТРИ: Моите денови се избројани, од премиерското место заминувам за 20-тина дена, кажа Заев

НАСЛЕДНИКОТ НА ЗАЕВ ЌЕ ГИ НАЗНАЧИ НОВИТЕ МИНИСТРИ: Моите денови се избројани, од премиерското место заминувам за 20-тина дена, кажа Заев

НЕ САМО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА БРАШНОТО, ЗЕЈТИНОТ, МЛЕКОТО...ЛИСТАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОШИРИ: Министерот Бектеши со ваква најава

НЕ САМО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА БРАШНОТО, ЗЕЈТИНОТ, МЛЕКОТО...ЛИСТАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОШИРИ: Министерот Бектеши со ваква најава

ВЛАДАТА НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ПОГОЛЕМО ПОКАЧУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА ОД 20 ПРОЦЕНТИ ВО ТЕКОТ НА 2022: Што друго договорија Заев и Гаши

ВЛАДАТА НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ПОГОЛЕМО ПОКАЧУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА ОД 20 ПРОЦЕНТИ ВО ТЕКОТ НА 2022: Што друго договорија Заев и Гаши

СЕГА ФИЛИПЧЕ ЌЕ СТАНЕ ПОГОЛЕМ ДРУГАР СО МЕНЕ, ЌЕ ИМАМЕ ПОВЕЌЕ ЗАЕДНИЧКО ВРЕМЕ: Ако новиот премиер не смета на него, јас сметам на него-Заев за Филипче како голем потенцијал

СЕГА ФИЛИПЧЕ ЌЕ СТАНЕ ПОГОЛЕМ ДРУГАР СО МЕНЕ, ЌЕ ИМАМЕ ПОВЕЌЕ ЗАЕДНИЧКО ВРЕМЕ: Ако новиот премиер не смета на него, јас сметам на него-Заев за Филипче како голем потенцијал

НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД 276 ГРАЃАНИ, ИМА ПЕТ ПОЧИНАТИ ПАЦИЕНТИ ЗА 24 ЧАСА: Последна ковид-статистика

НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД 276 ГРАЃАНИ, ИМА ПЕТ ПОЧИНАТИ ПАЦИЕНТИ ЗА 24 ЧАСА: Последна ковид-статистика

МАКЕДОНИЈА НЕМАЛА ПОДОБАР МИНИСТЕР ОД ФИЛИПЧЕ: Но, ако немав договор со Алтернатива, ќе немаше стабилност-Заев образложи зошто заминува Филипче од функцијата

МАКЕДОНИЈА НЕМАЛА ПОДОБАР МИНИСТЕР ОД ФИЛИПЧЕ: Но, ако немав договор со Алтернатива, ќе немаше стабилност-Заев образложи зошто заминува Филипче од функцијата

СО КАДРИ НА АЛТЕРНАТИВА ЌЕ СЕ РЕШАВА ЗДРАВСТВЕНАТА И ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА ВО МАКЕДОНИЈА: Нема вонредни избори со 64 пратеници Владата има стабилно мнозинство до 2024

СО КАДРИ НА АЛТЕРНАТИВА ЌЕ СЕ РЕШАВА ЗДРАВСТВЕНАТА И ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА ВО МАКЕДОНИЈА: Нема вонредни избори со 64 пратеници Владата има стабилно мнозинство до 2024

БЕКИМ САЛИ НА МЕСТОТО НА ФИЛИПЧЕ, ВИКТОР ИСЈАНОВСКИ-ЗАМЕНИК МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Фактор дознава неофицијално

БЕКИМ САЛИ НА МЕСТОТО НА ФИЛИПЧЕ, ВИКТОР ИСЈАНОВСКИ-ЗАМЕНИК МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Фактор дознава неофицијално

АПАСИЕВ ЗА РАСПРЕДЕЛБАТА НА МИНИСТЕРСКИТЕ МЕСТА: Некој со само четири пратеници добива три битни министерства

АПАСИЕВ ЗА РАСПРЕДЕЛБАТА НА МИНИСТЕРСКИТЕ МЕСТА: Некој со само четири пратеници добива три битни министерства