07 Октомври, 2022
0.0302

ДЕДО НА НАЈМАЛИТЕ ЖРТВИ ВО ЦЕТИЊЕ: Не ми ги уби само внуците и снаата, туку сите нас

Објавено во: Балкан 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Не ми ги уби само внуците и снаата, туку сите нас,  раскажува Перо Мартиновиќ, дедото на Марко (8) и Машан (11), убиени во масакрот во црногорскиот град Цетиње кој се случи во петокот. 

Нив ги уби Вук Бориловиќ (34) кој е усмртен откако во него пукале полицајците, но и сосед. 

„На моите внуци им пукал во главите со карабин. На сите им пукаше во глава. Барем да ни оставеше едно дете“, изјавил дедото за Курир по погребот на внуците и снаата Наташа (35). 

Перо Мартиновиќ тврди дека убиецот неколку дена пред масакрот ја однел сопругата Л.Б. (35) и децата во Тиват. За информациите дека Бориловиќ е тајно погребан надвор од Цетиње, Мартиновиќ вели дека не можел да биде погребан ниту на едно од гробиштата каде почиваат неговите жртви. За убиецот кажа дека правел проблеми, нападнал колега, му го оштетил автомобилот, но властите не успеале да го стават во затвор. Црна Гора прогласи три дена жалост поради масакрот. 

Во куќата на Бориловиќ имало осум куршуми за ловечка пушка и 4.200 евра.

Можеби ќе ве интересира

СИТЕ ПОПОЛНУВААТ НЕКОИ ХАРТИИ, А МОЈАТА ПЕТРА ЈА НЕМА, СЕ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ - мајката на убиеното девојче едвај стои на нозе, но дојде на протест

СИТЕ ПОПОЛНУВААТ НЕКОИ ХАРТИИ, А МОЈАТА ПЕТРА ЈА НЕМА, СЕ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ - мајката на убиеното девојче едвај стои на нозе, но дојде на протест

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

ВУЧИЌ И КОВАЧЕВСКИ КАКО ВО СТУДЕНТСКИ ДЕНОВИ, фотографијата како седат на скали собра мноштво коментари

ВУЧИЌ И КОВАЧЕВСКИ КАКО ВО СТУДЕНТСКИ ДЕНОВИ, фотографијата како седат на скали собра мноштво коментари

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СРБИЈА - паѓаат белградски макроа, осомничена и една жена

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СРБИЈА - паѓаат белградски макроа, осомничена и една жена

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка